Badania i zabiegi USG

NA CZYM POLEGA BADANIE?

USG ortopedyczne jest badaniem umożliwiającym ocenę tkanek miękkich stawu i struktur okołostawowych. Szczególnie przydatne jest w ocenie stawu kolanowegoramiennego (barku)skokowegołokciowegobiodrowego, czy nadgarstka.

USG  układu  ruchu jest obecnie kluczową metodą diagnostyczną obrazującą  tkanki miękkie czyli struktury stawowe, więzadłowe i mięśniowe. Zarówno w stanach ostrych po urazach, jak i w schorzeniach przewlekłych badanie daje bezcenne wskazówki co do sposobu  leczenia.

Równie często bada się staw biodrowy i jego okolicę: wysięk, krwiaki, patologie błony maziowej, zarys kostny, chrząstkę a także ścięgna.

To niewątpliwa zaleta tej metody obrazowania, co ma szczególne znaczenie zarówno na etapie diagnozowania schorzeń czy urazów, jak i przy ocenie efektów leczenia. USG służy także jako pomoc w trakcie zabiegów mających na celu precyzyjne podawanie, w konkretne miejsce do struktur stawowych, czynników wzrostu, komórek macierzystych, czy preparatów kwasu hialuronowego.

Ultrasonografia wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Aparat składa się z emitera fal i odbiornika. Fale rozchodzące się w tkankach odbijają się, po czym wracają do do odbiornika, ukazując na monitorze urządzenia obraz narządu lub tkanki.

Dodaj komentarz

Translate »