USG nadgarstka prywatnie Warszawa

Badanie USG dłoni cieszy się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że znajduje wiele zastosowań. Najczęściej jego wykonanie zleca się po to, aby ustalić najlepszy sposób leczenia urazów, obrzęków, zapaleń i zaburzeń czucia. Badanie może mieć też charakter kontrolny i służyć ocenie postępów leczenia.

W nadgarstku USG pozwalana: ocenę ilości płunu, przerostów błony maziowej, więzadła nadgarstka i kompleks chrząstki trójkątnej, ścięgna prostowników i zginaczy i ich pochewki, nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka i nerw łokciowy w kanale Guyona, ewentualnie końcową gałązkę czuciową nerwu promieniowego, ocenić można również zarys zewnętrznej powierzchni kości nadgarstka (sporadycznie może być przydatne w ocenie złamań kości nadgarstka – głównie kóści łódeczkowatej, ale w takim przypadku nie jest to badanie referencyjne).

W TRAKCIE BADANIA USG NADGARSTKA MOŻNA OCENIĆ I ZDIAGNOZOWAĆ:

– gangliony i inne guzy

– zespół cieśni kanału nadgarstka

– uszkodzenia więzadeł i chrząstki trójkątnej

– choroby ścięgien-uszkodzenia

– zapalenie pochewek ścięgien

USG dłoni jest też nieuniknione podczas dolegliwości bólowych nadgarstka – zarówno chronicznych, jak i tych, które są konsekwencją urazu.

W trakcie badania pacjent odsłania dłoń i przenosi się na leżankę. Wcześniej analizie poddawana jest dokumentacja medyczna, a podczas wywiadu przed samym badaniem konieczne może okazać się udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących dolegliwości.

Dodaj komentarz

Translate »