USG stopy i stawu skokowego prywatnie Warszawa

Wykonywanie badania USG w stawie skokowym daje nam obraz na: ilość płynu przerosty błony maziowej, chrząstke bloczka kości skokowej (w pewnym zakresie) zbliznowacenia po ewentualnych urazach, więzadła: skokowo-strzałowe przednie i tylne, piętowo-strzałowe, trójgraniaste, przednią część więzozrostu – więzało piszczelowo-strzakowe przednie, ścięgno Achillesa i jego okolicę, w badaniu czynnościowym można ocenić stabilność stawu.

USG śródstopia może być wykonywane z wielu powodów. Często jest konsekwencją nadmiernego obciążenia stopy i dolegliwości z nim związanych, choć bywa i tak, że jego wykonanie jest konieczne po to, aby możliwa była ocena skali zmian pourazowych. Jest to też jedno z pierwszych badań, jakie ortopeda zleca pacjentowi, który pojawił się w jego gabinecie uskarżając się właśnie na ból stopy.

W TRAKCIE BADANIA USG MOŻNA OCENIĆ I ZDIAGNOZOWAĆ:

– entezopatię rozcięgna podeszwowego („ostroga piętowa”)

– uszkodzenia ścięgien

– zapalenia pochewek ścięgien

– zapalenia i zmiany zwyrodnieniowe stawu stopy

– ciała wolne

– uszkodzenia więzadeł

Jak przebiega i ile kosztuje USG stawu skokowego?

Badanie USG stawu skokowego w Warszawie zlecane jest przez lekarza ortopedę, do którego zgłosił się pacjent z urazem tej części ciała. Przesłankami do badania są następujące objawy:

  • zmiany pourazowe,
  • stany zapalne,
  • zaburzenia podczas wykonywania ruchów,
  • długotrwały i ostry ból,
  • zwyrodnienia nabyte lub wrodzone,
  • wyczuwalne podczas badania palpacyjnego guzki,
  • reumatologiczne zapalenie stawów.

USG stawu skokowego w Warszawie jest badaniem całkowicie bezpiecznym i bezinwazyjnym. Trwa ono kilkanaście minut. Poddawane badaniu miejsce powinno być odsłonięte, nie można przeprowadzić USG stawu skokowego kiedy założony jest na niego gips czy innego rodzaju opatrunek.

W czasie badania ortopeda przykłada pokrytą specjalnym żelem głowicę aparatu USG do stawu pacjenta. Żel ma na celu ułatwienie przenikania fal dźwiękowych do wnętrza ciała a także ułatwić przesuwania głowicy ultrasonografu. Emitowane fale dźwiękowe odbijają się od kości i powracają do urządzenia, gdzie przekształcane są w obraz. Obraz ukazuje się na monitorze urządzenia.

Po wykonaniu badania pacjent otrzymuje od lekarza wynik w formie opisu wraz z załączonym zdjęciem. W dalszej kolejności pacjent powinien udać się do swojego lekarza prowadzącego, by ten na podstawie uzyskanych wyników badań podjął decyzję o rodzaju zastosowanego opatrunku i ewentualnej terapii rehabilitacyjnej.

USG śródstopia nie jest badaniem, które wymagałoby wcześniejszego przygotowania. Nie można jednak zapominać o tym, że z jego wykonaniem należy się wstrzymać tak długo, jak długo na stopie znajduje się gips lub opatrunek.

Pacjent powinien upewnić się jeszcze przed badaniem, że posiada cała dokumentację medyczną. W trakcie badania śródstopie jest pokrywane specjalnym żelem, a następnie przykłada się do niego głowicę ultrasonografu.

Pozwala to na obserwowanie na monitorze wszystkich zmian znajdujących się w stopie.

Wynikiem badania jest zwykle jego szczegółowy opis, czas oczekiwania to przy tym przeważnie kilka dni.

Dodaj komentarz

Translate »