USG ortopedyczne stawów
USG ortopedyczne stawów jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym, ułatwiającym rozpoznanie i właściwe leczenie schorzeń stawów, ścięgien i mięśni.
Jest metodą nieinwazyjną, bezpieczną i pozwalającą jednocześnie na skuteczną ocenę stanu tkanek miękkich, struktur więzadłowych i ścięgnistych oraz chrząstki stawowej, zarówno w stanie spoczynku, jak i pod obciążeniem.
Jest badaniem umożliwiającym ocenę tkanek miękkich stawu i struktur okołostawowych. Szczególnie przydatne jest w ocenie stanu stawu kolanowego, ramiennego (barku), skokowego, łokciowego, biodrowego, czy nadgarstka. W ortopedii USG znajduje zastosowanie również do oceny mięśni (np. trójgłowego łydki, dwugłowego uda), ścięgien (np. Achillesa, ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia), czy nerwów. Często wykonywane jest, żeby ocenić drobne struktury w obrębie ręki lub stopy (sródstopia).
Uzyskanie skutecznych i wiarygodnych wyników przy stosowaniu tej metody obrazowania w ortopedii zależy przede wszystkim od:
- jakości użytego w czasie badania USG sprzętu, gwarantującej doskonałą jakość obrazowania, co jest bardzo ważne zwłaszcza w trudniejszych przypadkach
- doświadczenia lekarza przeprowadzającego badanie USG – tylko dzięki jego wiedzy i zdobytemu przez lata doświadczeniu jest możliwa prawidłowa analiza stanu badanych struktur i właściwy opis badania, a co za tym idzie odpowiednia diagnoza i skuteczność leczenia poszczególnych przypadków