PRZYGOTOWANIE DO USG

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA USG?

alpinion5Badanie USG ortopedyczne jest nieinwazyjne i bezpieczne, dlatego może być powtarzane nawet w krótkich odstępach czasu. Pokazuje ono na ekranie komputera wielkość i kształt poszczególnych badanych struktur w obrębie narządu ruchu w czasie rzeczywistym, przy czym w trakcie trwania całego badania jest możliwość zatrzymywania obrazu i wykonywania zdjęć. Pod kontrolą aparatu USG ortopeda wykonuje także zabiegi, takie jak np. iniekcje dostawowe, wszczepianie implantów czy biopsje.

Jak zatem się przygotować do badania USG w przypadku występowania urazów i schorzeń w obrębie narządu ruchu?

Elementem ułatwiającym przeprowadzenie badania USG ortopedycznego jest założenie przez pacjenta wygodnego stroju, najlepiej gdyby był on luźny i pozwalał na łatwy dostęp do badanej części ciała (np. strój sportowy). Należy przy tej okazji zwróć także uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny osobistej. Jeżeli dysponujemy np. dokumentacją lekarską i radiologiczną, dotyczącą badanej okolicy, to koniecznie powinno się ją ze sobą zabrać na badanie USG. Poprzednio wykonane badania RTG (prześwietlenie), USG, MRI (rezonans magnetyczny), czy tomografia komputerowa (KT) mogą okazać się bardzo pomocne.

Kiedy nie powinno się wykonać badania USG ortopedycznego?

Przeciwwskazaniem są zawsze otwarte, niewygojone rany w miejscu badania. Ponadto nie można wykonać badania USG w pełnym opatrunku gipsowym i konieczne jest jego wcześniejsze usunięcie w ambulatorium chirurgicznym.

ortopede-big

Dodaj komentarz

Translate »