USG kolana prywatnie Warszawa

Staw kolanowy jest bardzo obciążany każdego dnia. Wykonuje on ogromną pracę, podczas chodzenia czy w trakcie biegania.

USG stawu kolanowego jest badaniem, które wykonywane jest w pierwszej kolejności.

W przypadku badania stawu kolanowego za pomocą diagnostyki USG stawu kolanowego ocenia się:

ilość płynu w stawie, ewentualne przerosty, czy fałdy błony maziowej, ścięgno mięśnia czworogłowego, więzadło rzepki, troczki rzepki, położenie rzepki, końcowy odcinek pasma biodrowo-piszczelowego, okolicę gęsiej stopy, kaletki okolicy  stawu kolanowego, więzadła poboczne i krzyżowe, łąkotki, chrząstkę stawową, struktury dołu podkolanowego, ścięgno mięśnia podkolanowego, w razie potrzeby inne ścięgna mięśni w okolicy stawu kolanowego (ścięgna: mięśnia dwugłowego uda, ścięgno mięśnia półbłoniastego, ścięgna mięśni gęsiej stopy), przyczepu głów mięśnia brzuchatego łydki, mięsień podkolanowy, czy mięsień podeszwowy), ewentualnie nerwy piszczelowy i strzałkowy.

W TRAKCIE BADANIA USG MOŻNA OCENIĆ I ZDIAGNOZOWAĆ:

– wysięki, zapalenie błony maziowej

– ciała wolne

– tendinopatie („kolano skoczka” i inne zmiany przeciążeniowo-zapalne)

– uszkodzenia więzadeł

– uszkodzenia łąkotek

– choroby chrząstki stawowej (chondromalacja)

– torbiele

USG kolana może być wykonywane nie tylko u dorosłych pacjentów, ale również u dzieci i młodzieży. W czasie jego trwania lekarz wykorzystuje pokrytą żelem głowicę ultrasonograficzną, która jest przez niego przykładana do badanego właśnie stawu.

USG wykonuje się jednak również podczas leczenia chorób takich, jak reumatoidalne zapalenie stawów, a także wówczas, gdy pojawia się konieczność oceny guzów, jakie pojawiają się w okolicy kolana.

Pacjent rozpoczyna je zwykle w pozycji leżącej na plecach, choć często jest proszony o zmienienie położenia stawu kolanowego, co ułatwia ocenę jego poszczególnych części.

 

Dodaj komentarz

Translate »