Staw kolanowy jest bardzo obciążany każdego dnia. Wykonuje on ogromną pracę, podczas chodzenia czy w trakcie biegania.
USG stawu kolanowego jest badaniem, które wykonywane jest w pierwszej kolejności.
W przypadku badania stawu kolanowego za pomocą diagnostyki USG stawu kolanowego ocenia się:
ilość płynu w stawie, ewentualne przerosty, czy fałdy błony maziowej, ścięgno mięśnia czworogłowego, więzadło rzepki, troczki rzepki, położenie rzepki, końcowy odcinek pasma biodrowo-piszczelowego, okolicę gęsiej stopy, kaletki okolicy stawu kolanowego, więzadła poboczne i krzyżowe, łąkotki, chrząstkę stawową, struktury dołu podkolanowego, ścięgno mięśnia podkolanowego, w razie potrzeby inne ścięgna mięśni w okolicy stawu kolanowego (ścięgna: mięśnia dwugłowego uda, ścięgno mięśnia półbłoniastego, ścięgna mięśni gęsiej stopy), przyczepu głów mięśnia brzuchatego łydki, mięsień podkolanowy, czy mięsień podeszwowy), ewentualnie nerwy piszczelowy i strzałkowy.
USG kolana może być wykonywane nie tylko u dorosłych pacjentów, ale również u dzieci i młodzieży. W czasie jego trwania lekarz wykorzystuje pokrytą żelem głowicę ultrasonograficzną, która jest przez niego przykładana do badanego właśnie stawu.
USG wykonuje się jednak również podczas leczenia chorób takich, jak reumatoidalne zapalenie stawów, a także wówczas, gdy pojawia się konieczność oceny guzów, jakie pojawiają się w okolicy kolana.
Przebieg badania USG kolana
Bezpośrednio przed wykonaniem badania specjalista pokrywa staw i okolicę stawu kolanowego żelem umożliwiającym poślizg i przyleganie głowicy.
Substancja ma również za zadanie zapobiec powstawaniu zakłóceń w odbiorze obrazu i umożliwiać wnikanie fal do wnętrza tkanek.
Pacjent rozpoczyna je zwykle w pozycji leżącej na plecach, choć często jest proszony o zmienienie położenia stawu kolanowego, co ułatwia ocenę jego poszczególnych części.
Przygotowanie do badania USG kolan
USG stawu kolanowego nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania
Podczas badania USG kolana diagnosta obrazuje staw kolanowy, oceniając kondycję kaletek, więzadeł krzyżowych, łąkotek, rzepki czy ścięgien. Choć USG kolana nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania do badania, należy mieć na uwadze to, że podczas badania kolano musi być odsłonięte.
Jeśli kiedykolwiek mieliśmy problem z kolanami, warto zabrać na wizytę do ortopedy pełną dokumentację medyczną.