Badanie USG dłoni cieszy się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że znajduje wiele zastosowań. Najczęściej jego wykonanie zleca się po to, aby ustalić najlepszy sposób leczenia urazów, obrzęków, zapaleń i zaburzeń czucia. Badanie może mieć też charakter kontrolny i służyć ocenie postępów leczenia.
USG nadgarstków pozwalana:
ocenę ilości płunu, przerostów błony maziowej, więzadła nadgarstka i kompleks chrząstki trójkątnej, ścięgna prostowników i zginaczy i ich pochewki, nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka i nerw łokciowy w kanale Guyona, ewentualnie końcową gałązkę czuciową nerwu promieniowego, ocenić można również zarys zewnętrznej powierzchni kości nadgarstka (sporadycznie może być przydatne w ocenie złamań kości nadgarstka – głównie kóści łódeczkowatej, ale w takim przypadku nie jest to badanie referencyjne).
W TRAKCIE BADANIA USG NADGARSTKA MOŻNA OCENIĆ I ZDIAGNOZOWAĆ:
– gangliony i inne guzy
– zespół cieśni kanału nadgarstka
– uszkodzenia więzadeł i chrząstki trójkątnej
– choroby ścięgien-uszkodzenia
– zapalenie pochewek ścięgien
USG narządu ruchu dłoni jest też nieuniknione podczas dolegliwości bólowych nadgarstka – zarówno chronicznych, jak i tych, które są konsekwencją urazu.
USG stawów ręki Warszawa – wskazania
Wskazaniami do wykonania tego badania są m.in.:
- przewlekły i ostry ból
- zaburzenia ruchomości w ręce
- zmiany zwyrodnieniowe
- zmiany zapalne
- zmiany pourazowe.
Przebieg badanie USG dłoni
W trakcie badania pacjent odsłania dłoń i przenosi się na leżankę. Wcześniej analizie poddawana jest dokumentacja medyczna, a podczas wywiadu przed samym badaniem konieczne może okazać się udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących dolegliwości.
USG stawów ręki – przeciwwskazania
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania ultrasonograficznego. Badanie USG (inaczej ultrasonografia) może być wielokrotnie powtarzane, nawet w niewielkich odstępach czasu. To ważne, bo dzięki USG lekarz błyskawicznie i bezboleśnie poznaje tajemnice naszego organizmu.