W przypadku, kiedy pojawia się ból biodra pacjenci na ogół mają problem, do kogo się zgłosić – do jakiego lekarza, czy ewentualnie innego specjalisty, np. fizjoterapeuty. W większości przypadków, pacjenci z bólem i to najczęściej z bólem przewlekłym, trafiają w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego.
To w jego gestii jest to, żeby zlecić pacjentowi wykonanie podstawowych badań, takich jak np. rentgen biodra, jeżeli jest potrzebny. W prostszych przypadkach wystarczy leczenie zachowawcze, stosowanie leków przeciwzapalnych. Wówczas często na poradzie lekarza rodzinnego leczenie się kończy. W niektórych sytuacjach jednak lekarz rodzinny odsyła pacjenta do specjalisty ortopedy.
Tym specjalistą, w przypadku bólów stawów, jest najczęściej lekarz od biodra to ortopeda, chociaż w niektórych sytuacjach może to być specjalista rehabilitacji, a jeżeli dolegliwości wynikają z przebytych urazów, zwłaszcza w przypadku uprawiania sportu, takim lekarzem może być specjalista medycyny sportowej.
Przyczyny bólu w biodrze
Jest wiele przyczyn bólu w biodrze. Jednym z najczęstszych powodów są zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego.
Ból w biodrze to częsta przypadłość kobiet będących w III trymestrze ciąży. Ból biodra towarzyszy często osobom w podeszłym wieku, rozwój zwyrodnienia stawu biodrowego i w konsekwencji nasilanie się dolegliwości bólowych inicjują: urazy kończyny dolnej, np. złamania lub zwichnięcia, mikrouszkodzenia spotykane najczęściej u sportowców, nabyte i wrodzone deformacje lub wady stawu. Za pojawienie się dolegliwości odpowiada m.in.:
- relaksyna (enzym działający rozluźniająco na spojenie łonowe i więzadła macicy),
- płód napierający na okoliczne narządy i miednicę,
- przyrost masy ciała,
- zmiana środka ciężkości,
- hiperlordoza.
Co oznacza ból w biodrze?
Jakie badania na ból biodra?
Kiedy pojawia się ból biodra, powinniśmy zgłosić się do lekarza ortopedy w celu wykonania badania RTG lub tomografii komputerowej albo USG stawu biodrowego. Drugie badanie jest niewątpliwie bardziej szczegółowe i może wykazać zmiany, które zaszły w naszym organizmie.
W którym miejscu boli biodro?
Ból jest najczęściej umiejscowiony w pachwinie, ale może być też odczuwany w okolicach pośladka, kolanie i z boku biodra. Objawy zwykle nasilają się podczas chodzenia. Sztywność z czasem nasila się, powodując ograniczenie zakresu ruchów w stawie biodrowym.
Jak leczyć ból stawu biodrowego?
leczenia schorzeń i urazów stawu biodrowego jest rehabilitacja, która łagodzi ból, wzmacnia mięśnie i zwiększa ruchomość w stawie. Świetnym rozwiązaniem jest rehabilitacja w wodzie, która nie przeciążając stawu zmniejsza dolegliwości bólowe.