Do kogo najlepiej się zgłosić z dolegliwościami bólowymi biodra?

W przypadku, kiedy pojawia się ból biodra pacjenci na ogół mają problem, do kogo się zgłosić – do jakiego lekarza, czy ewentualnie innego specjalisty, np. fizjoterapeuty. W większości przypadków, pacjenci z bólem i to najczęściej z bólem przewlekłym, trafiają w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego.

To w jego gestii jest to, żeby zlecić pacjentowi wykonanie podstawowych badań, takich jak np. rentgen biodra, jeżeli jest potrzebny. W prostszych przypadkach wystarczy leczenie zachowawcze, stosowanie leków przeciwzapalnych. Wówczas często na poradzie lekarza rodzinnego leczenie się kończy. W niektórych sytuacjach jednak lekarz rodzinny odsyła pacjenta do specjalisty ortopedy.

Tym specjalistą, w przypadku bólów stawów, jest najczęściej lekarz od biodra to ortopeda, chociaż w niektórych sytuacjach może to być specjalista rehabilitacji, a jeżeli dolegliwości wynikają z przebytych urazów, zwłaszcza w przypadku uprawiania sportu, takim lekarzem może być specjalista medycyny sportowej.

Przyczyny bólu w biodrze

Jest wiele przyczyn bólu w biodrze. Jednym z najczęstszych powodów są zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego.

Ból w biodrze to częsta przypadłość kobiet będących w III trymestrze ciąży. Ból  biodra towarzyszy często osobom w podeszłym wieku,  rozwój zwyrodnienia stawu biodrowego i w konsekwencji nasilanie się dolegliwości bólowych inicjują: urazy kończyny dolnej, np. złamania lub zwichnięcia, mikrouszkodzenia spotykane najczęściej u sportowców, nabyte i wrodzone deformacje lub wady stawu. Za pojawienie się dolegliwości odpowiada m.in.:

  • relaksyna (enzym działający rozluźniająco na spojenie łonowe i więzadła macicy),
  • płód napierający na okoliczne narządy i miednicę,
  • przyrost masy ciała,
  • zmiana środka ciężkości,
  • hiperlordoza.

Co oznacza ból w biodrze?

Ból biodra może być dokuczliwy i nieprzyjemny w codziennym funkcjonowaniu. Ponadto, bólowi biodra może towarzyszyć ból kości krzyżowej, pośladków, a także pachwiny. Niekiedy wystarczy odpoczynek, ale czasami ból biodra może okazać się poważnym schorzeniem.
Zmiany zwyrodnieniowe kości udowej, zapalenie ścięgien, nadwyrężenie mięśni czy problemy z kręgosłupem. To tylko niektóre ze schorzeń, które mogą objawiać się nagłym bólem bioder, promieniującym do pachwiny, uda, podudzia czy pleców.

Jakie badania na ból biodra?

Kiedy pojawia się ból biodra, powinniśmy zgłosić się do lekarza ortopedy w celu wykonania badania RTG lub tomografii komputerowej albo USG stawu biodrowego. Drugie badanie jest niewątpliwie bardziej szczegółowe i może wykazać zmiany, które zaszły w naszym organizmie.

W którym miejscu boli biodro?

Ból jest najczęściej umiejscowiony w pachwinie, ale może być też odczuwany w okolicach pośladka, kolanie i z boku biodra. Objawy zwykle nasilają się podczas chodzenia. Sztywność z czasem nasila się, powodując ograniczenie zakresu ruchów w stawie biodrowym.

Jak leczyć ból stawu biodrowego?

leczenia schorzeń i urazów stawu biodrowego jest rehabilitacja, która łagodzi ból, wzmacnia mięśnie i zwiększa ruchomość w stawie. Świetnym rozwiązaniem jest rehabilitacja w wodzie, która nie przeciążając stawu zmniejsza dolegliwości bólowe.

Dodaj komentarz

Translate »